Tasmanian Premier's reading challenge Go to Tas.Gov.Au

Hall of Fame

Weekly Book Review Winners 2019

Week 1
Pheobe - Grade 1 of Our Lady of Lourdes, for her review of You're a Cheeky Monkey by Carrie Lewis
Alexandra - Grade 6 of Trevallyn Primary School, for her review of The Ice Monster by David Walliams
Week 2
Charlotte - Grade 4 of Smithton Primary School, for her review of Friday Barnes Under Suspicion by R.A. Spratt
Eloise - Grade 6 of Mount Carmel, for her review of Charlie and the Chocolate Factory by Roald Dahl
Week 3
Alexis - Prep of Blackmans Bay Primary School, for their review of The Magic Hat by Mem Fox
Tom - Grade 4 of Waimea Heights Primary School, for his review of Just Macbeth by Andy Griffiths
Week 4
Lucas - Grade 3 of Miandetta Primary School, for his review of The Pencil by Allen Ahlberg
Bridget - Grade 4 of Fahan School, for her review of The Land of Stories: The Wishing Spell by Chris Colfer
Week 5
Daniel - Grade 2 of Summerdale Primary School for his review of Awful Auntie by David Williams
Maddison - Grade 5 of Circular Head Christian School for her review of Circus Time! by Anh Do
Week 6
Kloe - Grade 1 of King Island District High School for her review of Green Eggs and Ham by Dr Seuss
Franklin - Grade 6 of Lenah Valley Primary School for his review of Diary of a Wimpy Kid: The Meltdown by Jeff Kinney
Week 7
Myla Philp - Grade 3 of Fahan School for her review of Sisters by Raina Telgemeier
Connor - Grade 5 of Bridport Primary for his review of The Great Big Book of Aussie Inventions by Chris Roy Taylor
Week 8
Isabella - Grade 1 of West Ulverstone Primary School for her review of Harper and the scarlet umbrella by Cerrie Burnell
Matilda - Grade 4 of Albuera Street Primary for her review of The nothing to see here hotel by Steven Butler
Week 9
Matthew - Grade 2 of Coles Home School, for his review of The Unwanted Puppy by Holly Webb
Liam - Prep of Sandy Bay Infant School, for his review of Iggy Peck Architect by Andrea Beaty
Week 10
Simon – Grade 4 of Lindisfarne North Primary, for his review of Cowboy and Bird Brain by Adam Wallace
Bethany – Grade 5 of Summerdale Primary, for her review of Soul Surfer by Bethany Hamilton




Weekly Book Review Winners 2018

Annette - Coles Home School Jessie - Strahan Primary School
Sarah - Ringarooma Primary School
Clare - St Marys College
Nick - Riverside Primary School Ariane - Woodbridge Primary School
Selah - Home School Meg - South Hobart Primary School
Bo - Boat Harbour Primary School Emily - Hagley School Farm
Shaun - Molesworth Primary School Jackson - Lenah Valey Primary School
Caitlin - South Hobart Primary School Morgan - Perth Primary School
Gabriella - Miandetta Primary School Abel - Home School
Isobel - Howrah Primary School Roman - Sacred Heart Catholic School - Launceston
Liam - Our Lady of Lourdes Catholic School Maddie - Scottsdale Primary School

PRC School survey winners - $500 book for books

  • Flinders Island District High School
  • Strahan Primary School
  • South Arm Primary School

Home Educator Survey winner - $50 - Trisha O'May

Completion Prize - PRC Certificate Presentation Event - Parliament House

  • East Tamar Primary School
  • Blackmans Bay Primary School
  • Warrane Primary School
  • Holly and Lee Frearson - Home Education students

Completion Prize- Hawthorn Football Club players visits Feb 2019

  • Launceston Christian School
  • JRLF – Gagebrook Primary School
  • Burnie Primary School
  • Devonport Primary School

Completion Prize - 2019 PRC Launch 1 March 2019

  • Miandetta Primary School
  • Riverside Primary School
  • John Calvin School

2018 Outstanding Student Reading Ambassador

  • Joel from Campbell Street Primary School

2018 Outstanding Student Reading Ambassadors - 1 Family Reading Lounge experience

  • Launceston Church Grammar School
  • Sprent Primary School
  • Albuera Street Primary

Student Champions - $100 book voucher

  • Campbell Town District High School
  • Circular Head Christian School
  • Oatlands District High School